Вероятно сте чували повече от веднъж: „Сложете шапка, иначе ще настинете". Според Либи Ричардс, професор в университета Пърдю, САЩ, това не е съвсем вярно. Факт е, че хипотермията не е причината да настиваме, но студеното време улеснява заразяването с респираторни вируси като настинка и грип. Изследванията показват, че по-ниските температури са свързани и с по-висока заболеваемост от коронавирус.
Много вируси, включително риновирус, грип и SARS-CoV-2, остават инфекциозни по-дълго и се размножават по-бързо при по-ниски температури и по-ниски нива на влажност. В комбинация с факта, че студеното време означава, че хората прекарват повече време на закрито и в близък контакт един с друг, това означава, че микробите са по-склонни да се разпространяват.
Грипът и респираторно-синцитиалният вирус обикновено имат ясно изразена есенна и зимна сезонност. Въпреки това, поради появата на нови варианти, отслабването на имунитета от предишни инфекции и ваксинации, коронавирусът не е типичен респираторен вирус при студено време. От 2020 г. се наблюдава увеличение на заболеваемостта му дори през лятото.
Студеното време може да промени външната мембрана на грипния вирус , правейки я по-здрава и еластична. Учените смятат, че това покритие улеснява разпространението на вируса от човек на човек. Проблемът обаче не е само в студa.
Въздухът, който е сух в допълнение към ниските температури, се свързва с огнища на грип. Именно това помага на вируса да остане заразен за дълго време. Сухият въздух кара водата в дихателните капчици да се изпарява по-бързо, което води до по-малки частици, които могат да останат по-дълго и да пътуват по-далеч, след като кашляте или кихате.
Има значение и как имунната система на човек реагира на студено време. Вдишването на студен въздух може да повлияе негативно на имунния отговор в дихателните пътища и да улесни проникването на вируси. Следователно носенето на шал върху носа и устата може да помогне за предотвратяване на настинки, тъй като затопля въздуха, който вдишвате.
Също така е важно, че през зимата повечето хора получават по-малко слънчева светлина. Това е сериозен проблем, тъй като слънцето е основният източник на витамин D, който е от съществено значение за здравата имунна система. Освен това липсата на физическа активност има отрицателно въздействие върху здравето. Хората са три пъти по-склонни да отложат упражненията в снежно или студено време.
Вместо това прекарваме повече време на закрито. Това обикновено означава близък контакт с други хора, което води до разпространение на болестта. Респираторните вируси обикновено процъфтяват и могат да заразят други в рамките на два метра от заразен човек.
Освен това ниските температури и ниската влажност изсушават очите и лигавиците на носа и гърлото. Тъй като вирусите, причиняващи настинка, грип и Covid, обикновено се вдишват, вирусът може по-лесно да се прикрепи към организма заради изсушените лигавици.
Професор Либи Ричардс подчертава, че студът не ни разболява сам по себе си. Тя предлага да следвате тези стратегии, за да предотвратите заболяване не само през зимата, но и през цялата година: мийте ръцете си често със сапун, избягвайте да докосвате лицето си с ръце, пийте достатъчно течности, хранете се балансирано, винаги оставайте физически активни, опитайте се да спите достатъчно, избършете често докосваните твърди повърхности и помислете за закупуване на домашен пречиствател на въздух.
© 2019 MenTrend. Всички права са запазени.
Забранява се възпроизвеждането изцяло или отчасти на материали и публикации, без предварително съгласие на редакцията; чл.24 ал.1 т.5 от ЗАвПСП не се прилага; неразрешеното ползване е свързано със заплащане на компенсация от ползвателя за нарушено авторско право, чийто размер ще се определи от редакцията.
Съвет за електронни медии: Адрес: гр. София, бул. "Шипченски проход" 69, Тел: 02/ 9708810, E-mail: office@cem.bg, https://www.cem.bg/
Коментари