„Генът на алкохола“ може да предскаже как коктейлите могат да ви повлияят

01 January 2025
MenTrend.bg
Някои хора може да страдат от вродена алкохолна непоносимост.
СНИМКА: Фрийпик
Някои хора може да страдат от вродена алкохолна непоносимост. СНИМКА: Фрийпик

Изпитвате ли гадене, зачервяване на лицето или сърцебиене, след като сте изпили дори малко количество от любимия си коктейл? Това може да са признаци, че имате наследствена непоносимост към алкохола, а според Кливландската клиника виновникът за това може да е мутирал ген. Той може да възпрепятства способността на организма да произвежда ензим, който помага за разграждането на алкохола и изхвърлянето на страничните му продукти от тялото, твърдят здравните експерти.

С домашен ДНК тест може да се установи дали имате мутацията, която причинява тази непоносимост. Той търси специфични промени в гените ADH и ALDH.  Представлява една клечка с тампон в края ѝ, с която сами взимате проба от вътрешната страна на бузата си. След това я поставяте в специален контейнер и я изпращате до лабораторията, от която сте си купили теста, за да се провери дали са налице генните мутации.

„Достатъчен е само един секрет от устата, за да разберем дали имате наследствени промени в ДНК, които влияят на способността ви да усвоявате алкохола и могат да увеличат риска от сериозни здравословни усложнения", заявява на уебсайта си Genex Diagnostics, компания от Сиатъл, специализирана в ДНК тестове.

„Въпросните гени са ADH1B, ADH1C и ALDH2. Първите две помагат за разграждането на етанола (алкохола) до химическото вещество ацеталдехид. След това третият помага за окисляването на ацеталдехида в оцетна киселина", разяснява д-р Франсис Лий - хепатолог (лекар по въпросите на черния дроб), който специализира в областта на свързаните с алкохола чернодробни заболявания в Mount Sinai Health Systems в Ню Йорк.

"Това е важна стъпка в метаболизма на етанола, тъй като ацеталдехидът е токсичен и възпалителен за клетките. Вариациите в гена ALDH2 могат да доведат до по-бавна работа на ацеталдехиддехидрогеназата, което води до повишаване на нивата на ацеталдехид в организма. Той причинява някои от неприятните симптоми на алкохолната интоксикация, като главоболие, зачервяване и гадене. Домашните ДНК тестове могат да дадат на човек поне частично обяснение за неговата непоносимост към алкохол", добавя той.

Как да приемаме алкохол, ако имаме вродена непоносимост към него?

За тези, които искат да се наслаждават на коктейл от време на време, Макензи Молитор, диетоложка от университета Лонг Айлънд в Бруквил, Ню Йорк, има няколко съвета.

"Ако сте човек, който има тези генетични мутации, въздържането от алкохол може да е най-доброто за вас. Не всеки обаче е заклет трезвеник. В такъв случай препоръчвам да сте доста педантични към количеството и качеството на алкохола, който пиете. По една чаша на ден портокалово вино или други естествено ферментирали вина с ниско съдържание на захар и високо съдържание на полезни полифеноли с противовъзпалителни свойства няма да ви навредят", съветва тя.

Ключови думи

Коментари

Няма коментари. Бъдете първия с коментар по темата.
Остави коментар:

Име:

Eл. поща:

Коментар:* (макс. 1000 знака)




Забранява се възпроизвеждането изцяло или отчасти на материали и публикации, без предварително съгласие на редакцията; чл.24 ал.1 т.5 от ЗАвПСП не се прилага; неразрешеното ползване е свързано със заплащане на компенсация от ползвателя за нарушено авторско право, чийто размер ще се определи от редакцията.

Съвет за електронни медии: Адрес: гр. София, бул. "Шипченски проход" 69, Тел: 02/ 9708810, E-mail: office@cem.bg, https://www.cem.bg/