Живеем в епидемия на самотата. Около 27% от възрастните съобщават, че се чувстват изоставени поне през определен период от време, като най-възрастното и най-младото поколение често са най-изолирани.
Но макар че самотата обикновено се смята за проблем на психиката, все повече проучвания показват, че тя е също толкова вредна за физическото ни здраве. Например, според изследвания, при хората, които се чувстват отритнати, рискът от развитие на деменция се увеличава с 50%, а вероятността от инсулт - с 30%.
Влиянието на това състояние е толкова силно, че през 2023 г. Световната здравна организация (СЗО) създава международна комисия по въпросите на самотата, като твърди, че тя е толкова вредна, колкото и пушенето на 15 цигари на ден.
Вече знаем, че телата ни не работят изолирано и че физическото и психическото ни здраве са абсолютно свързани. Но едно ново проучване разглежда причините, поради които самотата оказва такова огромно влияние върху нас.
Проучването
Изследователи от Университета в Кеймбридж твърдят, че има много доказателства, които показват, че социалната изолация и самотата са свързани със заболеваемостта и смъртността в степен, сравнима с тази на тютюнопушенето и затлъстяването. Въпреки това причините за този факт все още не са открити.
Затова те решават да проучат данните от над 42 000 участници в проекта UK Biobank, като сравнят дали хората, които съобщават за самота и социална изолация, имат различни нива на протеини в кръвта си в сравнение с тези, които казват, че не се чувстват изолирани.
Резултатите
Какво означава това за нас
Оказва се, че тези протеини, които отключват здравословни проблеми, се "активират" от чувството за самота. Интересното е, че много хора имат генетична предразположеност към тях, но учените са установили, че те не карат хората да се изолират и да остават сами. Напротив, първоначалното чувство за самота, предизвикано от различни фактори на средата, в която живее човека, е това което води до увеличаване на техните нива в организма. Това е тревожен порочен кръг, в който изолацията се превръща в отключващ фактор за редица заболявания.
Резултатите от това проучване са категорични: социалната изолация е сериозна заплаха за здравето ни. Тя не само влияе на психическото ни състояние, но и пряко уврежда физическото ни благосъстояние, като повишава нивата на вредни протеини, свързани с различни болести. Затова е изключително важно да сме по-общителни и да градим силни социални връзки. Активната комуникация, участието в обществени дейности и подкрепата на близките са ключови за поддържане на добро здраве и предотвратяване на негативните последици от социалната изолация.
© 2019 MenTrend. Всички права са запазени.
Забранява се възпроизвеждането изцяло или отчасти на материали и публикации, без предварително съгласие на редакцията; чл.24 ал.1 т.5 от ЗАвПСП не се прилага; неразрешеното ползване е свързано със заплащане на компенсация от ползвателя за нарушено авторско право, чийто размер ще се определи от редакцията.
Съвет за електронни медии: Адрес: гр. София, бул. "Шипченски проход" 69, Тел: 02/ 9708810, E-mail: office@cem.bg, https://www.cem.bg/
Коментари