Мелатонин: Каква е силата на хормона на съня и как да го поддържаме

19 February 2025
MenTrend.bg
Мелатонинът е известен като „хормона на съня", който регулира нашите биоритми. СНИМКА: ФРИЙПИК
Мелатонинът е известен като „хормона на съня", който регулира нашите биоритми. СНИМКА: ФРИЙПИК

Мелатонинът е известен като „хормона на съня", който регулира нашите биоритми: нивата му варират през целия ден, причинявайки сънливост и бдителност. Но неговите функции са много по-широки. Освен че инициира съня, има антиоксидантно, противотуморно и имуностимулиращо действие.

Учени разкриха друг важен фактор на мелатонина: той поддържа сърцето в стресови ситуации. По време на експерименти на гризачи е даван мелатонин във водата им и след това им е инжектиран изопреналин, вещество, което причинява сърдечна недостатъчност. В резултат на това опашатите, които са получили хормона на съня, са имали по-добре функциониращо сърце и е имало по-малко увреждане на сърдечния мускул.

Изследователите обясняват: мелатонинът поддържа митохондриите, които осигуряват на сърцето енергия. При сърдечна недостатъчност работата им се нарушава: йонният потенциал пада и се натрупват свободни радикали. Мелатонинът, благодарение на своята антиоксидантна сила, защитава митохондриите, предотвратявайки увреждането на техните мембрани.

Алгоритъмът на действие е следният: вече можете да поддържате адекватно ниво на този хормон, като следвате дневен режим и включите в ежедневната си диета лешници, сирене, пуешко, бобови растения, пилешко, тиквени семки и овесени ядки - храни, богати на триптофан - незаменима аминокиселина, която е "суровината" за производството на мелатонин, от който всички ние имаме толкова голяма нужда.

Ключови думи

Коментари

Няма коментари. Бъдете първия с коментар по темата.
Остави коментар:

Име:

Eл. поща:

Коментар:* (макс. 1000 знака)




Забранява се възпроизвеждането изцяло или отчасти на материали и публикации, без предварително съгласие на редакцията; чл.24 ал.1 т.5 от ЗАвПСП не се прилага; неразрешеното ползване е свързано със заплащане на компенсация от ползвателя за нарушено авторско право, чийто размер ще се определи от редакцията.

Съвет за електронни медии: Адрес: гр. София, бул. "Шипченски проход" 69, Тел: 02/ 9708810, E-mail: office@cem.bg, https://www.cem.bg/