Ново изследване от Университета в Съри предлага интересна алтернатива на драстичното ограничаване на калориите – стратегия, която много хора днес постигат чрез периодично гладуване. Според учените, подобни метаболитни ползи могат да се постигнат и чрез намаляване на въглехидратите в диетата.
В проучването са включени участници на възраст от 20 до 65 години с наднормено тегло или затлъстяване, които следвали три различни хранителни режима в рамките на един ден: диета с нормални въглехидрати, нисковъглехидратна диета с балансиран прием на калории и нисковъглехидратна диета със значително ограничение на калориите.
Изследователите установили, че и двата нисковъглехидратни режима водят до подобрения в метаболитните маркери на участниците и по-добро справяне със висококалорийна храна, включително намалени нива на триглицериди – вид мазнина в кръвта, която може да доведе до сърдечни заболявания, и преминаване към изгаряне на мазнини за енергия.
Ако това ви звучи като Кето диетата, където консумирате много нисковъглехидратни, но високомазнинни храни с цел достигане на метаболитното състояние кетоза, вероятно сте прави. Въпреки това, в изследването не се уточнява дали храната на участниците е била високомазнинна, а само че е била нисковъглехидратна.
„Открихме, че само чрез ограничаване на въглехидратите, без екстремно калорийно ограничение, можем да постигнем метаболитните ефекти, свързани с краткосрочно гладуване," казва авторът на изследването д-р Адам Колинс. „Това показва, че периодичното намаляване на въглехидратите може да бъде по-достъпен и устойчив начин за управление и подобряване на метаболитното здраве."
Изследването, публикувано в European Journal of Nutrition, също подчертава, че макар участниците да са изпитали увеличен глад в дните с нисковъглехидратна диета, това не е довело до повишен прием на храна през следващите два дни. Това предполага, че тялото може да се адаптира към намаления прием на въглехидрати, което потенциално прави този режим по-лесен за спазване в дългосрочен план.
„Това изследване предлага обещаваща нова перспектива за диетични интервенции за метаболитно здраве и може да има въздействие върху управлението на състояния като диабет тип 2, сърдечни заболявания и затлъстяване," добавя д-р Колинс.
© 2019 MenTrend. Всички права са запазени.
Забранява се възпроизвеждането изцяло или отчасти на материали и публикации, без предварително съгласие на редакцията; чл.24 ал.1 т.5 от ЗАвПСП не се прилага; неразрешеното ползване е свързано със заплащане на компенсация от ползвателя за нарушено авторско право, чийто размер ще се определи от редакцията.
Съвет за електронни медии: Адрес: гр. София, бул. "Шипченски проход" 69, Тел: 02/ 9708810, E-mail: office@cem.bg, https://www.cem.bg/
Коментари