Всичко, което трябва да знаем за тревата, теглото, и тренировките
Белите дробове работят непрестанно, за да ни поддържат живи. От мръсния въздух, който дишаме, те филтрират праховите частици и микробите, за да ни предпазят от болести и инфекции. Ето защо е изключително важно да ги поддържаме здрави и да не ги неглижираме. Нека да си поемем дълбоко въздух и да открием как да им помогнем.
Какво правят белите би дробове?
"От училище знаем, че белите дробове внасят кислород и го пренасят в кръвта (вдишване), а след това извеждат (издишване) въглеродният диоксид от кръвта (издишване). Обаче не е толкова известно, че те са и най-големият имунологичен филтър", казва д-р Ана Замора Мартинес, пулмолог в клиниката „Майо".
Разклонената структура на тези органи съдържа малки капиляри за кръв и въздух, които по естествен начин ограничават замърсяването, микробите и дори кръвните съсиреци. Също така белите дробове помагат за регулиране на кръвното налягане, като обработват хормон, наречен ангиотензин, който се създава в бъбреците.
Как работят дихателните ни органи?
Има около 8,4 млн. дихателни пътища, през които може да премине въздухът, за да стигне от трахеята до кръвта. Най-малкият от тях е с диаметър по-малко от милиметър. След като кислородът попадне в трахеята, той преминава през бронхите до белите дробове, след което навлиза във все по-малки тръбички, наречени бронхиоли. Накрая достига до алвеолите - свръхмалки въздушни торбички, заобиколени от капиляри. Това е мястото, където се извършва ключовата размяна - кислородът постъпва в кръвта, а CO2 излиза навън. Повърхността на всички алвеоли е с размерите на тенис корт и позволява бърз обмен на тонове кислород. Това е особено удобно, когато тичаме към самолета или пресичаме финалната линия на маратона.
Какво може да засегне белите ни дробове?
Най-често срещаните белодробни проблеми възникват, когато въздухът трудно достига до алвеолите.
1. "Астмата е свръхчувствителност или свиване на малките дихателни пътища, което затруднява дишането", казва д-р Джес Мандел, началник на отделението по белодробна, критична и сънна медицина в Калифорнийския университет в Сан Диего, САЩ.
Най-често се среща в детска възраст, но има и по-малко известен втори пик на поява през 40-те и 50-те години по причини, които все още не са напълно изяснени. Няма лечение за състоянието, а само третиране на симптомите. Това до голяма степен означава да се избягват отключващите фактори на астмата, които може да са различни за всеки. Най-често срещаните са: дим, плесени, прах и бацили.
Благодарение на модерната медицина лечението на астмата се е подобрило. Специални инхалатори по лекарско предписание могат да помогнат за отваряне на стеснените дихателни пътища, а различни медикаменти се борят с основното възпаление, което причинява проблема.
Ако кашляме и хриптим само след усилена физическа дейност, може да страдаме от състояние, наречено предизвикана от физическо натоварване бронхоконстрикция. По-рано известно като астма, предизвикана от физически упражнения, то може да е причинено от дразнене от сухия въздух (кислородът, който дишаме през устата, е по-сух от този през носа.) Бронхоконстрикцията може да бъде овладяна с инхалатор и след това пак да сме в кондиция за трениране.
2. Респираторните инфекции като пневмония и настинка идват от околната среда.
„Добрата новина е, че повърхността на белия дроб е огромна и е отворена към външния свят - но това е и лошата новина", казва д-р Мандел.
Тук идва и поуката от ковида (сам по себе си респираторно заболяване), а именно че слагането на маска и подходящата хигиена могат да помогнат за предотвратяването на тези болести.
3. Свързаните с тютюнопушенето заболявания, причинени предимно от цигарите, тревата и вейповете, могат да разрушат алвеолите и да покрият дихателните пътища с катран и остатъци, които могат да предизвикат възпаления. Хроничната обструктивна белодробна болест (ХОББ) е сериозен проблем - третата водеща причина за смърт в световен мащаб.
4. Ракът на белия дроб е водещата причина за смърт от рак, като значително изпреварва рака на простатата при мъжете. Лечението обикновено включва комбинация от операция, облъчване и химиотерапия.
За какво да внимаваме?
Все още няма стандартен профилактичен преглед за здравето на белите дробове, освен ако не сме настоящ или бивш пушач, който отговаря на определени критерии. Тогава може да се препоръча годишно сканиране с компютърна томография, за да се провери за рак на белите дробове.
Затова е добре да ходим редовно на профилактичен преглед (поне два пъти годишно), на който да настояваме личният ни лекар да преслуша дихателните ни органи и да направи тест наречен спирометрия, който цели да измери капацитета им.
Какво да направим, за да подобрим благосъстоянието на белите си дробове?
1. Да спрем да пушим марихуана
В днешно време си струва да се отбележи, че тревата може би е по-лоша за нас от цигарите, тъй като хората са склонни да вдишват дълбоко и да задържат дима по-дълго.
"Ако обичаме да се наслаждаваме от ефектите на тревата, е добре да се обърнем към хранителните продукти с нея", казва д-р Мандел.
2. Отслабване
Всичко, което ограничава способността на белите дробове да се разширяват и свиват, ще затрудни дишането - а това включва и излишните мазнини по гръдната стена.
3. Да започнем да тренираме
Редовните физически упражнения правят сърцето и белите дробове по-силни и по-ефективни и помагат на мускулите да се научат да използват кислорода по-оптимално. Трябва да се стремим да тренираме поне 30 минути, пет дни в седмицата, както е препоръчано от Световната здравна организация. Както упражненията за издръжливост, така и силовите тренировки са полезни за белите дробове.
4. Да проверяваме качеството на въздуха, който дишаме
Белите дробове отлично улавят вредните вещества, преди да попаднат в кръвта ни, но някои частици от горските пожари и автомобилите, работещи с газ, са толкова малки, че се изплъзват от алвеолите и могат да увредят мозъка, артериите и сърцето ни.
© 2019 MenTrend. Всички права са запазени.
Забранява се възпроизвеждането изцяло или отчасти на материали и публикации, без предварително съгласие на редакцията; чл.24 ал.1 т.5 от ЗАвПСП не се прилага; неразрешеното ползване е свързано със заплащане на компенсация от ползвателя за нарушено авторско право, чийто размер ще се определи от редакцията.
Съвет за електронни медии: Адрес: гр. София, бул. "Шипченски проход" 69, Тел: 02/ 9708810, E-mail: office@cem.bg, https://www.cem.bg/
Коментари