Искащият да живее вечно милиардер Брайън Джонсън е спрял да приема лекарство, което удължава живота

21 January 2025
MenTrend.bg
Брайън Джонсън
СНИМА: Инстахрам/@bryanjohnson_
Брайън Джонсън СНИМА: Инстахрам/@bryanjohnson_

Вманиаченият в борбата със стареенето милиардер Брайън Джонсън, наскоро откри, че едно от 50-те хапчета, които взема всеки, за да забави процесите на деградация на клетките си, всъщност му вреди. Става въпрос за веществото рапамицин.

Американският администрация по храните и лекарствата не го е одобрявала като средство за терапия срещу остаряването, но лекарите го предписват, тъй като е доказано, че той удължава живота при мишки. В новия документален филм на "Нетфликс" за биографията и мисията на Джонсън - „Не умирай: човекът, който иска да живее вечно", милиардерът определя своя експеримент като

„най-агресивният протокол за терапия с рапамицин в историята на медицината".

Но скоро след заснемането на лентата богаташът признава, че е спрял да приема въпросния медикамент и че той може да е донесъл повече вреди, отколкото ползи за тялото му.

„Взимам рапамицин, защото има потенциални ползи за дълголетието. Той е нещо, за което хората в общността на борещите със стареенето не спират да говорят. Нормалните хора биха си казали, че е лудост напълно здрав човек да взима лекарство за потискане на имунната система", казва Джонсън в продукцията на "Нетфликс".

Джонсън твърди, че е експериментирал с рапамицин в продължение на почти пет години, до края на септември 2024 г. Обаче през ноември той призна, че е изхвърлил противораковото лекарство от строгия си режим.

„Изпробвах различни протоколи за рапамицин, включително седмични (5, 6 и 10 mg дозови схеми), двуседмични (13 mg) и редуващи се седмични (6/13 mg), за да оптимизирам подмладяването и да огранича страничните ефекти", пише милиардерът в профила си в X.

„Въпреки огромния потенциал на предклиничните изпитвания, аз и моят екип стигнахме до заключението, че ползите от доживотното прилагане на рапамицин не оправдават сериозните странични ефекти", добавя той.

Джонсън призна, че от време на време изпитва инфекции на кожата и меките тъкани, необичайни нива на мазнини в кръвта, повишена кръвна захар и по-висока сърдечна честота в покой, все странични ефекти на рапамицина.

„Тъй като не бяха установени други основни причини, заподозряхме рапамицина и тъй като корекциите на дозата нямаха ефект, решихме да го преустановим изцяло", обясни Джонсън.

"Понеже рапамицинът потиска имунната система, страничните ефекти могат да включват много опасни бактериални инфекции, неща като пневмония, целулит или фарингит", казва д-р Оливър Золман, лекар по дълголетие, който работи с Джонсън.

Д-р Вадим Гладишев, професор по медицина в Харвардското медицинско училище, заяви, че е необходимо да се проведат „правилно планирани експерименти", за да се провери ефективността на лекарството за забавяне на човешкото стареене.

„Тогава бихме могли да направим научни заключения. Това, което прави Брайън, не е качествен научен подход", казва Гладишев в документалния филм.

В обяснението си защо се отказва от рапамицина, Джонсън посочва скорошно проучване, което „показва, че рапамицинът увеличава биологичното стареене според два определени показателя.

Коментари

Няма коментари. Бъдете първия с коментар по темата.
Остави коментар:

Име:

Eл. поща:

Коментар:* (макс. 1000 знака)




Забранява се възпроизвеждането изцяло или отчасти на материали и публикации, без предварително съгласие на редакцията; чл.24 ал.1 т.5 от ЗАвПСП не се прилага; неразрешеното ползване е свързано със заплащане на компенсация от ползвателя за нарушено авторско право, чийто размер ще се определи от редакцията.

Съвет за електронни медии: Адрес: гр. София, бул. "Шипченски проход" 69, Тел: 02/ 9708810, E-mail: office@cem.bg, https://www.cem.bg/