Сънят е най-доброто лекарство, основният елемент за възстановяване и растеж на мускулите. Често поради проблеми, свързани със съня, могат да възникнат безсъние и други заболявания. Освен това, ако изпитвате болки в гърба, тогава трябва да спите по начин, който не оказва ненужен натиск върху гръбначния стълб. Ако не можете да намерите правилната позиция, ще прекарате нощта в мятане и тялото ви ще бъде по-малко подготвено да понесе болката.
„За да сте сигурни, че спите правилно и да се отървете от болките в гърба, трябва да заемете определена позиция", казва д-р Дариън Сътън.
Сътън, въз основа на опита си от работа с пациенти и съвети от други лекари, сподели най-добрите и най-лошите позиции за сън.
Най-лошото: спите по корем
Д-р Реймънд Дж. Ха, асистент професор по клинична ортопедична хирургия в Медицинския факултет към Университета на Южна Калифорния, казва, че спането по корем изравнява естествената извивка на гръбначния стълб, оказвайки ненужен натиск върху мускулите и ставите. Тази позиция може да влоши болката в горната част на гърба, защото ви принуждава да обърнете врата си на една страна.
Според Рупеш Шах, специалист по естетична медицина, спането по корем също може да доведе до бръчки и подпухналост на лицето, тъй като лицето е притиснато във възглавницата.
„Да спиш по корем е просто нездравословно. Свивате гърдите си и притискате лицето си във възглавницата. Така че, ако спите по корем, може да изглеждате по-стари, когато се събудите", каза Сътън.
Сътън препоръчва да поставите възглавница под бедрата и долната част на корема или да преминете към спане по гръб или настрани.
Най-добрe: Спите на една страна
Спането на една страна с изправени крака е втората най-добра позиция за болки в гърба. Възглавница между краката поддържа гръбнака ви подравнен и ви предпазва от издърпване на коленете към гърдите, казва Сътън.
Спането по гръб пък вече не се смята за толкова полезно. Сътън препоръчва да поставите възглавница под коленете и врата си, за да подравните гръбнака си.
Спането по гръб също може да влоши сънната апнея и да доведе до проблемите с дишането, тъй като гравитацията дърпа езика и меките тъкани на гърлото назад, блокирайки дихателните пътища.
© 2019 MenTrend. Всички права са запазени.
Забранява се възпроизвеждането изцяло или отчасти на материали и публикации, без предварително съгласие на редакцията; чл.24 ал.1 т.5 от ЗАвПСП не се прилага; неразрешеното ползване е свързано със заплащане на компенсация от ползвателя за нарушено авторско право, чийто размер ще се определи от редакцията.
Съвет за електронни медии: Адрес: гр. София, бул. "Шипченски проход" 69, Тел: 02/ 9708810, E-mail: office@cem.bg, https://www.cem.bg/
Коментари