В края на зимата силите на организма се изчерпват заедно с витаминните му запаси. Има много методи за укрепване на защитните функции на организма. Основният принцип е премахване на лошите навици, стреса и недоспиването. В допълнение към тези добре познати, има много интересни, научно доказани препоръки, които помагат да се предпазите от болести с минимални усилия.
В Япония традицията на shinrin-yoku или „горско къпане" е призната за важна част от превантивната медицина. Не говорим за плуване, а за разходки сред природата. Това е не само страхотно средство срещу стреса, но и укрепване на имунната система благодарение на фитонцидите – летливи биоактивни вещества, които унищожават вредните бактерии.
Японски учени установиха, че вдишването на фитонциди активира NK клетките , известни още като лимфоцити на вродената имунна система.
В нашите географски ширини най-добрите производители на полезни летливи съединения са смърч, кедър, ела и бор, като последните отделят до 20 кг фитонциди на ден. Това означава, че дори едночасова разходка в борови гори гарантирано ще подобри вашето благосъстояние и устойчивост на вирусни заболявания.
В стремежа си да помогнете на себе си и тялото си, можете да прекалите. През последните години увлечението по имуностимулантите – лекарства, които според създателите им повишават устойчивостта на организма към болести – често води до отслабване на имунната система и сериозни усложнения.
Поддържането на вашите собствени защитни механизми е важно, но не трябва да води до техния дисбаланс. За лечение и профилактика на сезонни остри респираторни вирусни инфекции си струва да изберете лекарства, които на първо място са нежни за всички системи на тялото. Например хомеопатични лекарства.
Не прекалявайте с упражненията. Този съвет е много полезен, когато искате спешно да влезете във форма за пролетта. Редовните упражнения са необходими за душата и тялото, но ако станат ежедневни и наистина изтощителни, може да настъпи състояние на претрениране, когато интензивността на тренировката надхвърля собствените възможности.
Чувствителният организъм реагира на такава агресия с болка, намалено внимание и памет, безсъние, тревожност, както и смущения в имунната система. Принципът „внимавай със себе си" е актуален навсякъде – включително и във фитнеса.
Практикувайте медитация. Учените призовават тези, които смятат медитативните практики за каприз, да загърбят скептицизма си. Американски специалисти от университета UCLA твърдят, че ползите от медитацията не се изчерпват само с постигането на вътрешен баланс. Има и не по-малко важни ползи за здравето. Според изследвания половинчасовите медитации в продължение на един месец увеличават броя на CD-4 лимфоцитите – сигнални клетки, които инициират процеса на унищожаване на инфекциите, а също така намаляват възпалителните процеси в тялото и повишават активността на теломераза, тоест правят клетъчното стареене по-безопасно.
Създайте диета за имунитет. До 80% от имунните клетки се намират в червата , така че връзката между храненето и устойчивостта на организма към болести е очевидна. Подобрителите на вкуса, стабилизаторите и овкусителите, които са в изобилие в бързото хранене, потискат имунната система. Редица ястия обаче имат обратното, укрепващо действие.
Ползите от пресните зеленчуци и плодове са неоспорими, но ферментиралите храни ги превъзхождат по положително въздействие върху микробиома и имунитета. Киселото зеле, кимчито, кефирът, киселото мляко и дори легендарната комбуча регулират храносмилането и укрепват имунния отговор.
© 2019 MenTrend. Всички права са запазени.
Забранява се възпроизвеждането изцяло или отчасти на материали и публикации, без предварително съгласие на редакцията; чл.24 ал.1 т.5 от ЗАвПСП не се прилага; неразрешеното ползване е свързано със заплащане на компенсация от ползвателя за нарушено авторско право, чийто размер ще се определи от редакцията.
Съвет за електронни медии: Адрес: гр. София, бул. "Шипченски проход" 69, Тел: 02/ 9708810, E-mail: office@cem.bg, https://www.cem.bg/
Коментари